O Festivalu

Festival íránských filmů byl založen v Praze v roce 2011 se záměrem představit každoročně českým divákům to nejlepší z íránské kinematografie. Tento projekt se nadále rozrůstal, a nyní je festival platformou pro další formy íránského umění, jako je například hudba, divadlo, výtvarné umění a grafický design. Tyto kulturní akce jsou nyní pořádány během celého roku. Jejich cílem je nabídnout široké veřejnosti možnost seznámit se s íránským uměním a kulturou i mimo dobu konání filmového festivalu.

Během své existence přilákal festival na 18 000 diváků na filmy a doprovodné akce uváděné v některých z nejprestižnějších prostor v Praze, Brně a Bratislavě, jako jsou Kino Světozor, Kino Lucerna, Bio Oko, Divadlo Disk, Galerie Langhans, Royal, Kino Lumiere, Kino Scala a Kino Film Europe.

Během pěti dosavadních ročníků přijaly pozvání nejen známé osobnosti české a íránské kinematografie, jako např. Eva Zaoralová, Petr Koliha, Ali Mosafa, Kateřina Besserová, ale také mezinárodně uznávané osobnosti jako Alaa Karkouti či Sidiq Barmak. Workshopy pak vedly známé filmové osobnosti jako Leila Hatami, Helena Třeštíková a Mani Haghighi.

V rámci festivalu pořádáme industry program, zaměřený na vytvoření spolupráce mezi íránskými a evropskými profesionály. Díky tomuto programu již vznikly dva projekty, režisérů Aliho Mosaffy a Majida Barzegara, podpořené Fondem kinematografie. Jedná se o první česko-íránskou koprodukční spolupráci.

Během posledních tří let program festivalu značně expandoval, kromě filmů představuje českému publiku také výtvarné umění, grafický design, hudbu, divadlo a další formy íránského umění.

6.ročník festivalu se bude konat od 10. ledna 2017 v Praze, Brně a Bratislavě.

Program festivalu bude zveřejněn v prosinci 2016.